Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat amenzi în valoare de 35.000 de lei după controale efectuate la 11 magazine de bijuterii din municipiile Iași, Suceava, Piatra Neamț și Bacău. Verificările au scos la iveală vânzarea unor bijuterii ce conțineau metale comune la preț de aur, lipsa marcajelor corespunzătoare și comercializarea de diamante fără menționarea clară a autenticității acestora.

În urma controalelor, s-au confiscat bijuterii în valoare totală de aproximativ 2,5 milioane de lei. Pe lângă amenzi, mai multe unități comerciale au primit avertismente și au fost invitate la sediile comisariatelor județene pentru clarificări suplimentare.
Acțiunile s-au desfășurat cu sprijinul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, care va întocmi dosare penale pentru înșelăciune și pentru comercializarea unor obiecte din metale comune sub denumirea unor mărci de lux.
„La operatorii economici SC Teilor SRL (Iași), SC B&B Collection SRL (Suceava), SC Alcoor SRL (Suceava), SC Invest Intermed Gold SRL (Suceava) , SC Levi Impex SRL (Iași și Piatra Neamț), SC Cash Auto Electro SRL (Bacău) și SC Giulia Biju SRL (Bacău) au fost înmânate invitații pentru clarificări suplimentare.” transmite ANPC
@maria_all1608 Se suspendă activitatea și la Bacău. #piedonerevine #bacauromania🇷🇴 #eaici ♬ sunet original – De Vorba La Cafea 💠
@ionut__b ♬ Suspense Music – Gabriel Andrade Produções
S-au adunat toti ca la circ sa vada..vai de capul vostru
Are dreptate, cati tin masa calda la 60 grade si uleiul schimbat saptamanal? Nu e de gluma cu alimentatia publica, degeaba se supara unii dar cand faceti o enterocolita sau indigestie ce ganduri va trec atunci?
Penibila actiunea
Maine e deschis tot stati linistiti e totul de fatada
se pregateste sa candideze la bucuresti
maine deschid toti,vrajeala de dat la tv sa uite lumea de mizeriile facute de guvern
Pana la urma ce magazine a inchis in mall??
circ!!