Garda de Mediu Bacău a amendat un restaurant din oraș pentru lipsa autorizației de mediu: „Fără acest document, activitatea restaurantului este ilegală.”

5

Un restaurant din Bacău a fost recent sancționat pentru că funcționa fără autorizație de mediu valabilă și fără viza anuală necesară. În caz că nu știați, restaurantele cu peste 100 de locuri trebuie să respecte aceste obligații pentru a proteja mediul și sănătatea publică, anunta Garda de Mediu Bacau:

Un restaurant din Bacău a fost recent amendat deoarece funcționa fără a deține o autorizație de mediu valabilă, neavând viza anuală necesară. Autorizația de mediu stabilește condițiile de funcționare a unui restaurant pentru a proteja mediul și sănătatea populației. Viza anuală confirmă că restaurantul respectă în continuare condițiile impuse în autorizația de mediu, protejând mediul înconjurător și sănătatea comunității. Prin obținerea autorizației de mediu și solicitarea vizei anuale, operatorii economici demonstrează responsabilitate față de mediu și contribuie la un viitor mai sustenabil. Ce se întâmplă dacă nu se obține autorizația de mediu sau nu se solicită viza anuală? Activitatea restaurantului devine ilegală. Operatorii economici riscă amenzi substanțiale, suspendarea activității și pot cauza daune mediului.” a transmis Garda de Mediu Bacau


Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe: Google News, Facebook, Twitter X, Instagram, TikTok, WhatsApp.


5 comentarii

  1. Oare nimeni nu vede ca ăștia se prefac ca lucrează?
    Asta trebuie sa facă o Garda de mediu?
    Sa dea amenzi din birou ptr lipsa autorizației?
    Mă mir ca nu le e rusine.
    Când spui garda, spui control inopinat, spui operativitate, spui exigenta di altele asemenea.
    Pana când ăștia vor lua banii de pomana? Pur și simplu de pomana iau salariu.
    Asta nu e acyltivitate.
    Valea Muntelui geme de gatere care taie lemn și nu de puține ori rumeguș e aruncat în albia râurilor.
    Poluarea apelor urmare a deversarii de substanțe în albia râurilor
    Exploatările agregatelor minerale din balastiere e o alta problema
    Asta sunt de Garda Mediu și multe asemenea.
    Mergeți mă la munca!
    Faceți dracu ceva ce trebuie sa faceti potrivit fusei postului!

Lasa un comentariu

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.