Stiinta Bacau a fost invinsa in primul meci din grupa D a Cupei EHF : 18 – 21

0

stiinta_nantesLa prima prezenta in grupele Cupei EHF, Stiinta Municipal Dedeman Bacau a fost invinsa pe teren propriu de gruparea franceza HBC Nantes: 21-18 (7-9). Repriza inaugurala a fost una echilibrata si a fost castigata de echipa bacauana, care s-a remarcat printr-o aparare solida si a avut un inger pazitor in persoana goal-keeper-ului Shota Tevzadze (care a aparat inclusiv doua aruncari de la 7 metri). In schimb, dupa minutul 35 oaspetii au pus stapanire pe joc si au intors soarta intalnirii, egaland la 11 (min. 41) si apoi distantandu-se pana la 21-14 (min. 44). Diferenta a fost facuta la capitolele conditie fizica si experienta, elevii lui Eliodor Voica evoluand in fata unui adversar care are in componenta trei campioni mondiali: Alberto Entrerrios, Jorge Maqueda, Valero Rivera. Pentru a vizualiza raportul de meci, click aici.

In cea de-a doua etapa din grupa D a Cupei EHF, Stiinta Municipal Dedeman Bacau va evolua in deplasare la SC Magdeburg (Germania), pe 16 februarie.